Białko ziemniaczane gwarantem doskonałej jakości mięsa?

Wiadomo nie od dziś, że gorące, parujące ziemniaki przyczyniają się do większej smakowitości mięsa. Niestety taki sposób żywienia jest mało ekonomiczny i przede wszystkim pracochłonny. Niewiele gospodarstw może sobie pozwolić na tego typu rozwiązania. Świetną alternatywą dla tłuczonych ziemniaków będzie białko ziemniaczane, które jest idealnym komponentem mieszanek paszowych dla prosiąt i warchlaków. Może stanowić ono alternatywę dla pasz pochodzenia zwierzęcego i częściowo zastąpić śrutę sojową. Białko znajdzie swoje zastosowanie również w początkowych okresach odchowu drobiu rzeźnego. Jeżeli zastanawiasz się, jakie korzyści wynikają ze stosowania białka ziemniaczanego, przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jakie ma ono wartości odżywcze białka pochodzącego z ziemniaków a także dowiedz się, dlaczego jest to produkt polecany hodowlom NON GMO!

Białko ziemniaka jako komponent paszowy – skład

Białko, o którym mowa pozyskiwane jest soku komórkowego ziemniaka. W dużym skrócie mówiąc jest ono odwadniane oraz suszone. Gotowy produkt zawiera około 90% suchej masy z czego aż 80% to białko o wysokiej wartości biologicznej i strawności na poziomie 70%.

Wartości odżywcze białka ziemniaczanego

Białko to pod względem zawartości podstawowych aminokwasów egzogennych wypada znacznie lepiej niż białko rzepakowe, sojowe czy nawet niektóre pasze pochodzenia zwierzęcego. Białko z soku komórkowego ziemniaka jest to jedno z najbardziej wartościowych źródeł białka roślinnego i zawiera między innymi znaczne ilości:

  • lizyny
  • metioniny
  • treoniny
  • tryptofanu

Białko ziemniaczane jako produkt niemodyfikowany genetycznie

Białko ziemniaka przewyższa znacznie jakością drogą importowaną soję, która bywa zanieczyszczona różnymi substancjami chemicznymi. Do produkcji białka ziemniaka (także na etapie uprawy) nie stosuje się żadnych substancji, które mogłyby zmodyfikować genetycznie produkt. Białko jest więc bezpieczne i w pełni naturalne. Oczywiście najpierw musisz sprawdzić, czy dany produkt jest faktycznie wolny od GMO, ale musisz wiedzieć, że większość białka jest niemodyfikowane! Jedyną wadą białka ziemniaczanego może być jego wysoka cena.
Niemniej jednak warto rozważyć podawanie tego komponentu przynajmniej na początkowym etapie chowu, zarówno dla drobiu rzeźnego jak i przede wszystkim trzody chlewnej. Skarmianie komponentem białka ziemniaczanego przyczynia się do:

  • minimalizowania ryzyka chorób układu pokarmowego
  • lepszych przyrostów wagowych
  • skracanie czasu hodowli
  • lepszego zdrowia zwierząt oraz znacznie lepszego samopoczucia

Białko ziemniaczane wyróżnia się też dużą smakowitością, dlaczego jest chętnie zjadane przez zwierzęta, które poprzez odpowiedni pobór dawek zaspokajają swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Delikatne i smaczne mięso jest więc możliwe do uzyskania, nie tylko poprzez tradycyjne podawanie parujących ziemniaków, ale też dzięki podawaniu białka ziemniaczanego – bogatego w wartości odżywcze, zdrowego, rodzimego produktu.

Author: arsportex24.pl