Jak dobrać odpowiednie oringi?

Uszczelki typu oring to jedna z najpopularniejszych uszczelek o kształcie okrężnym. Słyszał o niej lub używał jej każdy mający kontakt z majsterkowaniem w samochodzie czy domowymi naprawami. Ich zastosowanie jest jednak dużo szersze i obejmuje również rynek maszyn żywnościowych i przemysłowych. Używa się ich do łączenia wszelkich rur i innych okrągłych elementów zapewniając szczelność wszelkich instalacji.
Jednak tu rodzi się kluczowe pytanie – jak dobrać odpowiednią uszczelkę typu oring? Czy po prostu sprawdzić rozmiar i poszukać w sklepach czy internecie uszczelki oring? Niestety to nie jest takie proste. Najpierw trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jaki rodzaj uszczelki jest potrzebny.

Materiały do produkcji oringów

Kluczowy w wyborze jest oczywiście materiał. Uszczelki wykonane z różnych materiałów mogą mieć zupełnie inne właściwości. Na przykład w motoryzacji głównie używa się oringów z gumy NBR, która jest odporna na smary, wysokie temperatury i może mieć kontakt z paliwem czy olejami. Wyspecjalizowane, gumowe uszczelki wysokociśnieniowe są również wykorzystywane w turbosprężarkach, gdzie ilość obrotów dochodzi do 250 tys/min. Drugi popularny rodzaj materiału, jaki wykorzystuje się do produkcji oringów to silikon. Tutaj głównie wykorzystuje się te uszczelki w przemyśle medycznym, elektrycznym i spożywczym. To głównie za sprawą sterylności takiej uszczelki, zdolności do nieprzenoszenia zapachów i smaków. Uszczelki silikonowe są zdolne do pracy w temperaturach od -50 do 300 stopni Celsjusza, więc wykorzystuje się je w wielu maszynach i piecach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając oringi?

Oprócz materiału kluczowy jest oczywiście rozmiar. Nie wystarczy tu wziąć standardowej miary tzw. „centymetrówki” i zmierzyć np. średnicę rury. Przekrój oringów rośnie o pół milimetra a średnica o milimetr, więc muszą być one idealnie dopasowane. W momencie wyboru zbyt dużej uszczelki może ona przeciekać, a zbyt małej może się uszkodzić i również nie spełniać swojej funkcji. Oczywiście oringi to nie tylko malutkie uszczelki, ale również te ogromne, używane w maszynach przemysłowych mające kilkanaście centymetrów średnicy i więcej.
Wybierając uszczelkę warto zwrócić jeszcze uwagę na jej specjalne zastosowanie do danej dziedziny przemysłu. Wyróżnić można wcześniej już wspomniane uszczelki wysokociśnieniowe, które są w stanie wytrzymać bardzo duże ciśnienie i temperaturę, ale także uszczelki wodoodporne czy wysokotemperaturowe. Nie warto korzystać z jednego rodzaju uszczelek do wszystkiego, ponieważ może to prowadzić w późniejszym okresie do mniejszej wytrzymałości maszyny i skrócić jej okres bezawaryjnej eksploatacji. Chyba nikt nie wyobraża sobie, żeby w naszym silniku w samochodzie ktoś użył złych uszczelek i układ olejowy rozprowadzałby olej po wszystkich możliwych elementach wewnętrznych i zewnętrznych silnika doprowadzając bardzo szybko do jego awarii. O ile wybór złej uszczelki w klamce do drzwi tragedii nie spowoduje, to już w maszynach przemysłowych czy przemyśle medycznym może dojść do naprawdę bardzo poważnych wypadków.

Author: arsportex24.pl