Owrzodzenia jamy ustnej – dlaczego się pojawiają?

Plamki w jamie ustnej – czy to wrzody?

Białe plamki w jamie ustnej, które powodują ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie to wrzody. Dolegliwość ta jest bardzo dokuczliwa, często bez zastosowania preparatu z apteki nie da się normalnie funkcjonować, jeść czy rozmawiać. Jakie mogą być przyczyny owrzodzeń jamy ustnej i jak sobie z nimi radzić? O tym przeczytasz poniżej.

Wrzody w jamie ustnej przyczyny i leczenie

Najczęstszymi przyczynami pojawiania się wrzodów w jamie ustnej są urazy mechaniczne, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także niektóre leki oraz infekcje. Urazy mechaniczne mogą powodować negatywne nawyki, takie jak przygryzanie policzków, mogą je także powodować elementy protez zębowych albo aparatów ortodontycznych. W ostatnim przypadku warto posiadać wosk pszczeli, który często przydaje się w ochronie jamy ustnej przed wystającymi, ostrymi elementami aparatu.
W przypadku leków wywołujących owrzodzenie jamy ustnej, jedynym rozwiązaniem problemu jest ich odstawienie. Warto więc skorzystać z konsultacji lekarskiej i opisać problem. Infekcje to także powód do wizyty u lekarza, dzięki której specjalista może dobrać odpowiednie leczenie.
Nawyki takie jak przygryzanie policzków muszą zostać wyeliminowane. Są częstym powodem powstawania wrzodów w jamie ustnej. Dla jej dobra należy skupić się na odpowiedniej i regularnej higienie, która powinna obejmować szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni między nimi oraz płukanie jamy ustnej płynem. Taki rytuał powinien odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie. To tylko kilka minut, a potrafi zdziałać naprawdę wiele dobrego dla zdrowej jamy ustnej bez owrzodzeń.

Podsumowanie

Wrzody w jamie ustnej to nieprzyjemna dolegliwość, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęstsze przyczyny ich powstawania to urazy mechaniczne, nieodpowiednia i nieregularna higiena jamy ustnej, działanie niektórych leków i infekcje bakteryjne oraz wirusowe. W większości przypadków można zaradzić bólowi i przyspieszyć niwelowanie wrzodów poprzez stosowanie odpowiedniego preparatu. Są one w różnej formie, można je nabyć w aptece. Poza tym warto unikać jedzenia o ostrych krawędziach, nieprawidłowych nawyków i zadbać o prawidłową oraz regularną higienę jamy ustnej. W przypadku wystąpienia innych, niepokojących objawów warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Posiadacze aparatów ortodontycznych na pewno docenią działanie wosku ortodontycznego, który jest często jedynym ratunkiem dla jamy ustnej.

 

Author: arsportex24.pl