Medytacja mindfulness co to?

W życiu doświadczamy wielu stresujących sytuacji. Wielu z nich nie jesteśmy w stanie uniknąć, dlatego umiejętność wyciszenia i relaksu zdaje się być kluczowa. Czym jest medytacja mindfulness i czy warto z niej skorzystać?

Rola stresu

Stres pozytywny ma za zadanie mobilizować organizm do działania. Podwyższone tętno i adrenalina pozwalają szybko podjąć działanie i uporać się ze stresującą sytuacją. Jest to nasz naturalny mechanizm obronny, który w wielu przypadkach się sprawdza. Problem pojawia się dopiero w przypadku nadmiernego stresu.

Pochłaniacze uwagi

Nawet podczas wolnego czasu odpisujemy na maile, dzwonimy, bądź odbieramy telefon. Sprawdzamy, co słychać w świecie, aby nic nas nie ominęło. Z jednej strony jesteśmy ciekawi, z drugiej nadmiar bodźców na dłuższą metę potrafi być wyczerpujący. Trudno jednak całkowicie odciąć się od świata. A może warto spróbować? Coraz więcej ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego zauważa, że trudno nam być tu i teraz. Właśnie dlatego powstała dziedzina medytacji, taka jak mindfullness.

Mindfullness

MIndfulness określa się również mianem uważności. Jest to proces koncentrowania się na bodźcach zewnętrznych i wewnętrznych występujących w danej chwili. Innymi słowy, odcinamy się na moment od tego, co czeka nas jutro w pracy, wyciszamy telefon i spędzamy czas sami ze sobą. Nie chodzi o to, by zupełnie się zatracić, ale jedynie skupić na obecnej chwili. Zwykle medytacja odbywa się w pozycji siedzącej, z zamkniętymi oczami. Wsłuchujemy się w nasz oddech.
Praktyki medytacyjne mają swój początek w buddyzmie.

Uważność na codzień

Naszą uważność możemy ćwiczyć w każdej życiowej sytuacji. W przypadku rozmowy będzie to zwracanie uwagi na słowa, zastanowienie się, jak się czuję. Kiedy idziesz, zwróć uwagę na stukot butów, czy inne dźwięki jakie do ciebie dochodzą.

Zalety treningu uważności

Wyniki wielu badań potwierdzają, że skupianie się na chwili obecnej ma na nas dobry wpływ. Nadmierne analizowanie przeszłości i przyszłości może prowadzić do stanów lękowych i depresji.

 

Author: arsportex24.pl